Jan Kawulok

Urodzony

27 stycznia 1946

Zmarł

23 listopada 2021

Wiślański skoczek, kombinator norweski, wychowawca młodzieży, olimpijczyk z Grenoble (1968 r.).

W sezonie 1963/1964 został uznany przez Polski Związek Narciarski najlepszym juniorem Mistrzostw Polski. Wygrał wówczas mistrzostwa kraju w skokach i w kombinacji klasycznej, wicemistrzostwa w skokach i w sztafecie, a także brązowy medal w biegu otwartym grupy B. W następnych latach udowodnił swoja wysoka pozycję w narciarstwie polskim i światowym zdobywając wiele tytułów mistrza Polski oraz zajmując czołowe lokaty w zawodach FIS czego wynikiem było powołanie do kadry narodowej. 

Największy sukces w startach zagranicznych odniósł w zawodach FIS w Austrii, zdobywając I miejsce, po pokonaniu Niemca Kellera (mistrza świata z Oslo w 1966 r.). Sezon 1966/67 był dla Jana Kawuloka również bardzo udany. W zawodach FIS w Schönach (Niemcy) był pierwszy, zaś w Turnieju Czterech Skoczni w Szwajcarii w końcowej klasyfikacji uplasował się na III miejscu, następnie wygrał zawody FIS w Kirunie (Szwecja).  

Wyniki te stawiały Jana Kawuloka w czołówce światowej, czego potwierdzeniem był start w Igrzyskach Olimpijskich w Grenoble w 1968 r,. gdzie zajął 20. miejsce w kombinacji. Dołożył to tego srebro i brąz na zawodach FIS w Austrii oraz drugie miejsce Mistrzostw Polski w skokach narciarskich.

W sezonie 1968/69 Jan Kawulok wywalczył tytuł mistrza Polski w skokach oraz brązowy medal w kombinacji. Startował również w zawodach FIS, zajmując czołowe lokaty. W 1970 r. brał udział w Mistrzostwach Świata w Wysokich Tatrach na Słowacji, gdzie był 17. W 1971 r. ponownie zostaje mistrzem Polski w skokach. Kończąc karierę uzyskuje jeszcze kilka cennych wyników, natomiast od 1973 r. zajmuje się pracą trenerską w Klubie.

W sezonie 1978/1979 występował w sekcji piłki nożnej KS „Wisła Start”, która rozgrywała wówczas swoje mecze w B-klasie.

30 września 2012r. w wiślańskiej Alei Gwiazd Sportu odsłonięto tablicę poświęconą Janowi Kawulokowi.

Urząd Miejski w Wiśle