Co zrobić z kontem na Facebooku należącym do zmarłej osoby?

Co zrobić z kontem na Facebooku należącym do zmarłej osoby? Jak zachować pamięć o bliskim, minimalizując jednocześnie ryzyko powiadomień dotyczących… życzeń urodzinowych, składanych zmarłemu za pośrednictwem Facebooka? Facebook wychodzi naprzeciw tym, którzy muszą zmierzyć się ze stratą, umożliwiając w prosty sposób nadanie kontu statusu „In memoriam”.

Co po śmierci z kontem na Facebooku?

„Nie ma cię na Facebooku – nie istniejesz” – głosi popularne powiedzenie. Dramatem, który dotyka coraz większej liczby osób jest sytuacja, gdy ktoś z naszych bliskich zmarł, ale jego konto pozostało aktywne. Niejednokrotnie potęguje to smutek po stracie, wywołując szczególnie dotkliwy ból, gdy ktoś, z kręgu dawnych znajomych  zmarłej osoby, machinalnie udostępnia na jej tablicy wpisy, pozdrowienia, bądź życzenia urodzinowe…

Śmierć użytkownika Facebooka

Śmierć jest nieuchronna. Choć nasze życie dzielimy obecnie na czas spędzany w świecie realnym, jak i wirtualnym, to kres naszego życia dotyczy obu tych sfer. O ile większość z nas posiada mgliste pojęcie, jak wygląda proces żegnania się ze zmarłym w realnym świecie, o tyle przebieg tej ścieżki w świecie wirtualnym nie jest już taki oczywisty. A przecież większość z nas i naszych bliskich ma konto na Facebooku. Co zrobić, by nie stało się ono miejscem sprawiającym tylko ból, gdy kolejne osoby, niemające od lat kontaktu ze zmarłym, będą dopytywały „co u ciebie, kiedy się spotkamy”?

Konto facebookowe zmarłej osoby

W razie śmierci bliskiej osoby, można zgłosić ten fakt obsłudze Facebooka. Kontu zmarłego bliskiego zostanie wówczas nadany status „In memoriam” (łac. „ku pamięci”). „Konto ze statusem ‘In memoriam’ to miejsce, w którym znajomi i rodzina mogą dzielić się ze sobą wspomnieniami o zmarłej osobie. Nadanie kontu statusu ‘In memoriam’ zabezpiecza je również przed zalogowaniem się do niego innej osoby” – czytamy w centrum pomocy Facebooka.

Jak zgłosić śmierć użytkownika Facebooka lub konto, któremu należy nadać na Facebooku status „In memoriam”?

By nadać kontu na Facebooku status „In memoriam” należy wypełnić specjalny formularz. Po zapoznaniu się z zawartymi w nim informacjami, dotyczącymi m.in. sytuacji pandemicznej, czy późniejszego zarządzania kontem „In memoriam”, musimy podać datę zgonu i adres URL profilu zmarłego na Facebooku. Następnie należy przesłać skan lub zdjęcie nekrologu zmarłej osoby, aktu zgonu, karty upamiętniającej lub innej dokumentacji potwierdzającej odejście tej osoby i podać adres mailowy do kontaktu.

Facebook. Co dzieje się z kontem po śmierci użytkownika?

Jeśli nadamy kontu status „In memoriam”, to będzie ono nadal widoczne na Facebooku. Ważną informacją jest ta, iż kontem „In memoriam” będzie mogła zarządzać osoba, którą wybrał do tego właściciel konta. Opiekun może dodać przypięty post, odpowiedzieć na nowe zaproszenia do grona znajomych, zmienić zdjęcie profilowe i zdjęcie w tle strony. Osoba, sprawująca pieczę nad kontem zmarłego, ma również możliwość poproszenia o usunięcie konta.

Czy Facebook może odmówić nadania statusu „In memoriam”?

Okazuje się, że po zgłoszeniu prośby o nadanie kontu zmarłej osoby statusu „In memoriam” konto może zostać usunięte. Dzieje się tak, gdy właściciel konta wydał dyspozycję trwałego usunięcia konta po jego śmierci. Jak można złożyć takie polecenie? Należy kliknąć w „Ustawienia i prywatność”, a następnie „Ustawienia”.  Kolejne kroki to wejście w „Ustawienia statusu ‘In memoriam’” i zaznaczenie „poproś o usunięcie konta po swoim odejściu”, po czym pozostaje już tylko kliknąć „usuń po śmierci”.

Dostęp do konta na Facebooku po śmierci

Należy pamiętać, że zmiana statusu konta na „In memoriam” umożliwia nam tylko wcześniej wymienione czynności. Facebook nie przekazuje bowiem opiekunowi danych do konta zmarłego. „Przypominamy, że nie możemy udostępnić danych logowania do czyjegoś konta nawet w takiej sytuacji. Zalogowanie się na konto innej osoby zawsze stanowi naruszenie zasad serwisu Facebook” – czytamy w centrum pomocy.