Herbert Gawlik

Urodzony
1934

Zmarł
31 stycznia 2014

Piekarzanin Roku 2008, emerytowany nauczyciel, członek Związku Górnośląskiego. Pilot i przewodnik wycieczek krajowych i zagranicznych, wieloletni prezes Klubu Turystyki Pieszej i Ochrony Przyrody.


Pochodził z wielopokoleniowej rodziny śląskiej i był rodowitym piekarzaninem. Był między innymi zasłużonym działaczem kultury, działaczem turystyki, zasłużonym w turystyce szkolnej, dla Związku Górnośląskiego i Górnego Śląska. Za pracę zawodową i społeczną odznaczony między innymi Złotym Krzyżem Zasługi, Złotą Odznaką PTTK i Srebrną Odznaką LOP.  Otrzymał także Nagrodę Kultury im. Wawrzyńca Hajdy, przyznawaną w dziedzinie kultury w Piekarach.


Autor informatora o walorach krajoznawczych i kulturowych Piekar Śląskich. Zbierał proporce, medale, odznaki, a także numizmaty, czyli banknoty, monety, środki płatnicze. Kolekcjonował pieniądze z całego świata. Miał nadzieję, że kiedy w Piekarach Śląskich powstanie wreszcie muzeum, będzie mógł przekazać mu swoje zbiory. Realizacji tego marzenia nie doczekał.

Udostępnij