Bernard Krawczyk

Urodzony
20 maja 1931 

Zmarł
11 sierpnia 2018 

Polski aktor teatralny, filmowy i telewizyjny. Ukończył Studium Dramatyczne przy Teatrze Śląskim im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Debiutował podczas nauki w nim w przedstawieniach wspomnianego teatru. Zagrał m.in. Edwina w „Odludkach o poecie”, Oktawa w „Nie igra się z miłością”, Gustawa w „Ślubach panieńskich”. W latach 1972–1982 występował w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu, biorąc udział w spektaklach „Trzy siostry”, „Lęki poranne”, „Balladyna”.

W 1982 ponownie został aktorem Teatru Śląskiego w Katowicach. Najważniejsze role teatralne to Bohater w „Kartotece”, Żadow w „Intratnej posadzie”, Zbigniew w „Mazepie”, Alojzy Bąbel w „Niezwykłej przygodzie Pana Kleksa” czy tytułowa w „Weselu Figara” oraz Kreona w „Antygonie” J. Anouilha, za którą to rolę otrzymał Złotą Maskę. W swej działalności otrzymał w sumie 4 Złote i 2 Srebrne Maski. Inne kreacje to np. Estragon w „Czekając na Godota”, Król Ignacy w „Iwonie, księżniczce Burgunda”, Wiktor w „Biografii”, Major w „Damach i huzarach”.

Był też aktorem filmowym i telewizyjnym. Zagrał m.in. w „Soli ziemi czarnej” oraz „Perle w koronie”. Dużą popularność przyniosła mu rola Franciszka Pytloka w emitowanym w latach 90 XX w. serialu „Sobota w Bytkowie”. Gościnnie występował i występuje również z zespołem „Antyki” (który to zespół wykonywał piosenki w tym serialu). Współpracował z Gliwickim Teatrem Muzycznym.

Udostępnij