1 listopada zostańcie w domach. Apel Polskiego Stowarzyszenia Pogrzebowego

Pandemia Covid -19 wzmaga się we wszystkich krajach. Nie wiemy kiedy będziemy mieli szczepionkę ani kiedy i czy w ogóle powstanie lekarstwo pozwalające skutecznie wyleczyć się z choroby wywołanej koronawirusem SARS-Cov-2. Jedyne, co do tej pory utrudniało patogenowi rozprzestrzenianie to zachowanie higieny i dystans społeczny, unikanie większych zgromadzeń.
Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe zwraca się do Wszystkich z apelem, by w tym roku wyjątkowo w dniu 1 listopada zrezygnować z masowych odwiedzin grobów swych Bliskich.


Dni poświęcone pamięci Zmarłych to w każdej kulturze wielkie święta. Obchody zaduszne są stare jak ludzkość. Ludzie wszystkich kultur oddają cześć pamięci swych Zmarłych a w Polsce jest to święto szczególne: poświęcone pamięci naszych Bliskich ale także pamięci narodowej. Płoną więc znicze na grobach zwykłych ludzi, na mogiłach żołnierskich, powstańczych, pod pomnikami męczenników Historii. To święto jest również dniem niezwykłej wagi dla rodzin – rodzice pokazać mogą dzieciom a dziadkowie wnukom – groby Członków Rodziny, mogą opowiedzieć o Tych, którzy odeszli ale ich życie wpłynęło na nasz dzień dzisiejszy. Nie dziwne zatem, że wszyscy chcielibyśmy – jak co roku – odwiedzić cmentarze. Tym razem jednak może się to wiązać z ryzykiem!


Nasze Stowarzyszenie apeluje do Państwa, by – kto tylko może a zwłaszcza osoby w podeszłym wieku – nie narażać się na przebywanie w tłumie obcych osób! Uprzątnijmy groby, zapalmy znicze w tygodniu poprzedzającym Święto Zmarłych lub tuż po tej dacie. Zróbcie wszystko aby w przyszłym roku w dniu 1 listopada móc odwiedzić groby, abyście to Wy odwiedzali groby Bliskich a nie Wasze groby były odwiedzane!

Polskie Stowarzyszenie Pogrzebowe